Ekskluzywne, nowoczesne łazienki

Jak oświetlić luksusową łazienkę?

Luksusowa łazienka to nie tylko wysokiej klasy armatura, nowoczesna i elegancka kabina prysznicowa czy wyjątkowe meble. To również wysublimowane, dostosowane do designu wnętrza oświetlenie do łazienki. W jaki sposób zaplanować je w taki sposób, aby podkreślić klimat pomieszczenia? Co powinniśmy wiedzieć, planując zakup i montaż lamp? Jakie światło do łazienki będzie pasować do określonego stylu? Podpowiadamy!

Nowoczesna łazienka i oświetlenie w łazience tego typu wymaga nie tylko zastosowania wysokiej jakości, eleganckich lamp, ale również przemyślanego montażu i dostosowania przyjaznej barwy, aby z jednej strony podkreślić nastrojowy klimat, a z drugiej – nie stracić walorów użytkowych tego miejsca.

Oświetlenie luksusowej łazienki – porady

Przede wszystkim luksusowa łazienka może być wykonana w różnym stylu. Są wnętrza wykonane w konwencji glamour, inne przypominają styl skandynawski, a jeszcze inne to typowo nowoczesna łazienka w designerskim wydaniu. Oświetlenie do łazienki musi więc wpasowywać się w jej klimat.

Np. Hidra Ellade Kinkiet ścienny chrom/czarny będzie świetnie komponował się z wnętrzem w stylu klasycznym. Luksusowa łazienka zaprojektowana zgodnie z innowacyjnymi wytycznymi, to przede wszystkim bardzo nietypowe światła. W tę konwencję doskonale wpisuje się Artceram One Shot Flos Kelvin Lampa LED czarna.

Artceram One Shot Flos Kelvin Lampa LED czarna

Artceram One Shot Flos Kelvin Lampa LED czarna

Światło musi też podkreślać największe atuty pomieszczenia. Warto zamontować oświetlenie górne (które sprawdzi się pod względem praktycznym), ale również światło boczne, ukierunkowane na wannę, lustra czy podkreślające wyjątkowość szafek. Pamiętajmy przy tym, żeby nie przesadzać z ilością lamp. Ta powinna być dostosowana do tego, jak duża jest nasza nowoczesna łazienka.

Oświetlenie do łazienki powinno być też skorelowane z całokształtem pod względem kolorystycznym. Jeżeli pomieszczenie wykonane jest w awangardowym, mocno nasyconym kolorami stylu, to czarne oświetlenie w łazience nie będzie tam pod żadnym względem pasować.

Jaka barwa światła do łazienki?

Oświetlenie do łazienki to jednak nie tylko kształt czy kolor samych lamp, ale też barwa światła. Jak dobrać ją do pomieszczenia, jeżeli całokształt ma sprawiać wrażenie luksusowego i wyjątkowego? Tu też powinniśmy zwrócić uwagę na styl, kolor i wielkość pomieszczenia. Ciepłe, delikatne barwy światła świetnie sprawdzą się w mniejszych, eleganckich wnętrzach. Z kolei łazienka w stylu nowoczesnym, futurystycznym może być oświetlona neutralną lub delikatnie chłodną barwą.

Dekoratorzy i projektanci wnętrz polecają zgrać barwę świateł z tym, jaki jest kolor płytek łazienkowych i pełnej armatury. Oświetlenie 4000-5000K to chłodny wariant, pasujący do białej, bardzo jasnej łazienki. Z kolei w przypadku ciepłej, przytulnej kolorystyki dużo lepiej wybrać światła między 2000 i 3000K.

Oczywiście, w planowaniu jakie światło do łazienki będzie dla nas najlepsze, powinniśmy uwzględnić przede wszystkim nasz gust. Jeżeli lepiej czujemy się przy cieplejszym wariancie, to nie warto „dla efektu” instalować zimnych egzemplarzy. Pobyt w łazience powinien być przyjemnością, a tylko dobrze dobrane światło jest w stanie takową nam zapewnić.

Arcade kinkiet tuba

Arcade kinkiet tuba

Jak oświetlić kabinę prysznicową?

Wspominaliśmy, że kluczem do wyjątkowego podkreślenia ekskluzywności łazienki jest podkreślenie jej walorów przy pomocy oświetlenia. Jednym z takich atutów jest często wyjątkowa kabina prysznicowa. W jaki sposób powinniśmy ją oświetlić?

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie oświetlenia sufitowego, najlepiej w formie podwieszanych sufitów lub wodoodpornych taśm ledowych. Świetnie prezentować będzie się też elegancki żyrandol łazienkowy (który jest odporny na panującą wilgoć) lub designerski plafon. Pamiętajmy, że kwestia montażu i oświetlenia łazienki jest też determinowana przez wielkość kabiny prysznicowej, jej kształt i design. Niekiedy możemy całkowicie zrezygnować z podświetlania prysznica, na rzecz wykonania oświetlenia przy samym wejściu do niej.

Jaka lampa nad lustro w łazience?

Na koniec nie możemy zapomnieć o lustrze. Lampa nad lustrem to prawdziwy „must have”. Dlaczego tak jest? Pełni ona ogromne zadanie praktyczne. Pomaga przy prozaicznych czynnościach jak np. golenie. To jednak niejedyna funkcja. Jeżeli zainwestujemy w designerskie, eleganckie i bardzo modne lustro, to warto podkreślić jego atuty. Gustowny kinkiet, emitujący delikatne, ciepłe światło będzie zwiększał romantyczne walory pomieszczenia i nada mu niepowtarzalnego charakteru. Kąpiel przy włączonym tego typu świetle jest kluczem do odprężenia po ciężkim dniu.

Gentry Home Oxford Kinkiet ścienny Chrom

Gentry Home Oxford Kinkiet ścienny Chrom

Jak widzisz, oświetlenie w łazience wykonanej w eleganckiej formie jest niezwykle istotne. Ostatecznie to właśnie światło wpływa na odbiór pomieszczenia. Warto podejść kompleksowo do tej kwestii i zaplanować montaż wysokiej jakości lamp, emitujących odpowiednią barwę i moc światła. To klucz do stworzenia enklawy spokoju w każdym domu!

Polecane produkty:

Artceram Victoria Lampa Ścienna chrom

Simas Vignoni Lampa LED

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *