Ekskluzywne, nowoczesne łazienki

Jak prawidłowo dobrać syfon do wanny?

Wysokiej klasy łazienka to nie tylko elementy dekoracyjne i zachwycający całokształt. To również prawidłowo funkcjonujące urządzenia, które poprawiają kwestię praktycznej użyteczności łazienki. Żeby w pełni cieszyć się pomieszczeniem, musisz mieć odpowiedni syfon do wanny wolnostojącej lub innego rodzaju. Podpowiadamy jak dobrać odpowiedni syfon i na co zwrócić uwagę przy montażu tego elementu.

Czym jest syfon? To niezwykle istotna część każdej instalacji hydraulicznej. Znajdziesz go przy umywalce, wannie czy każdym innym elemencie sanitarno-hydraulicznym. Dlaczego jest on tak ważny?

Jaką rolę pełni syfon?

Syfon odpowiada za oddzielenie czystego powietrza w łazience czy kuchni, od gazów, które emitowane są w instalacji hydraulicznej. Element ten działa trochę jak rurka fermentacyjna do przygotowywania piwa lub wina. Jest wypełniony wodą i filtruje to, co chce przeniknąć do składu powietrza w pomieszczeniu, uniemożliwiając szkodliwym związkom wejście w reakcję z pierwiastkami, którymi oddychamy.

W jaki sposób działa syfon? Zużyta, brudna woda przenika przez jego strukturę w trakcie odpływu razem z nieprzyjemnym zapachem i szkodliwymi gazami. Te nie mogą się cofnąć, ze względu na budowę syfonu. Element podłączony do kolektora ściekowego, pełni więc niezwykle ważną rolę i żadna łazienka czy kuchnia nie może bez niego funkcjonować.

Galatea Syfon wannowy z korkiem klik-klak biały połysk

Galatea Syfon wannowy z korkiem klik-klak biały połysk

Jaki syfon do wanny? Podpowiadamy

Istnieje kilka rodzajów syfonów, które sprawdzą się w eleganckiej i praktycznej łazience. Przede wszystkim należy dobrać je w zależności od tego, jaką wannę posiadamy. Przykładem jest syfon do wanny wolnostojącej. Otóż charakterystyczne ustawienie takiego elementu wyposażenia łazienki sprawia, że oczyszczająca część musi być nie tylko skuteczna, ale też wizualnie neutralna – biały, plastikowy, brzydki syfon do wanny wolnostojącej na pewno nie będzie pasował do całkowitego designu.

Z tego względu warto postawić na syfon z odpływem w określonym kolorze (np. inox). Do designu i ustawienia w łazience należy dostosować również jego kształt. Elementy takie jak Bruma Odpływ wannowy z przelewem i syfonem chrom czy Burlington Syfon do odpływu wannowego 1 1/2″ Gold będą świetnym i skutecznym wyborem, który nie tylko nie popsuje designu łazienki, ale nawet go poprawi (elegancka łazienka zbudowana jest w oparciu o najmniejsze szczegóły). Syfon do wanny wolnostojącej musisz dobrać też pod względem długości, grubości i typu (np czy ma się oczyszczać samodzielnie czy będziesz robić to ręcznie).

Jeżeli odpływ do wanny jest z kolei schowany, to nie musisz już tak bardzo zwracać uwagi na kwestię wyglądu. W takim przypadku najbardziej liczy się skuteczność (taką prezentują zarówno wysokiej klasy syfony czyszczone z góry, jak i syfon automatyczny do wanny).

Burlington Odpływ wannowy Gold

Burlington Odpływ wannowy Gold

Syfon samoczyszczący czy czyszczony z góry?

Standardowe syfony, które znajdują się w odpływach to elementy, które trzeba oczyszczać samodzielnie, od góry. Gromadzące się tam nieczystości mogą całkowicie zablokować odpływ wody, uniemożliwiając korzystanie z umywalki, wanny czy innego urządzenia AGD. Oczywiście, można ograniczyć wrzucanie do odpływu różnego rodzaju śmieci i odpadów (np. pochodzenia naturalnego), jednak w pewnym momencie każdy syfon (niezależnie czy będzie to syfon do wanny wolnostojącej czy zabudowanej) trzeba będzie wyczyścić. W jaki sposób czyści się syfon od góry?

Trzeba zdjąć obudowę górną, gdzie mogą znajdować się np. włosy. Następnie konieczne jest usunięcie brudu pozostałego w syfonie (łącznie z wyjęciem wkładki gdzie też będą nieczystości). Pamiętaj, że co jakiś czas warto skorzystać ze specjalnych środków do czyszczenia syfonów, aby rozpuścić ewentualne zanieczyszczenia (to silnie żrące substancje, z których musisz korzystać uważnie, z troską o swoje zdrowie).

Alternatywą dla syfonów czyszczonych z góry jest syfon automatyczny do wanny. Jak działa to urządzenie? Posiada system klik klak i odpowiednio przygotowane przewody, dzięki którym nieczystości można bardzo łatwo przepłukać, bez konieczności nawet podstawowego rozbierania przewodu. Najlepiej sprawdzają się w brodzikach i wannach, do których dostęp jest utrudniony. Syfon samoczyszczący do wanny to też świetne rozwiązanie w warunkach intensywnego korzystania z łazienki (np. w hotelach). Z kolei standardowy syfon czyszczony od góry możesz zamontować wtedy, gdy masz dość prosty dostęp do całej instalacji sanitarnej.

Bruma Odpływ wannowy klik-klak z napełnianiem przez przelew i syfonem chrom

Bruma Odpływ wannowy klik-klak z napełnianiem przez przelew i syfonem chrom

Jak wygląda montaż syfonu?

Montaż syfonu do wanny nie powinien sprawić Ci większych trudności. Pierwszy krok to pełne skręcenie części montażowych syfonu. System musi być prawidłowo złączony, jeżeli chcesz zainstalować go do wanny lub innego rodzaju urządzenia sanitarnego. Zwróć uwagę na umieszczenie uszczelek – pierwsza musi znaleźć się już przy wannie, a druga przy łączeniu z rurami odpływowymi. Dlaczego to tak istotne? W miejscach łączenia istnieje największe ryzyko wycieku.

Następnie dokręć syfon do rur z odpowiednią siłą i zamontuj w odpływie wannowym. Po wszystkim odkręć wodę i sprawdź czy nigdzie nie ma wycieków. Jeżeli instalujesz syfon w wannach wolnostojących, do których dostęp może być później trudny – zamontuj element, stawiając wannę do góry nogami albo na boku – w ten sposób złożysz wszystko szybciej i wygodniej.

Polecane produkty:

Alca PLAST Syfon wannowy odpływowo-przelewowy 80 cm z korkiem automatycznym biały

Bruma odpływ wannowy push-open z napełnianiem przez przelew i syfonem Night sky

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *