Ekskluzywne, nowoczesne łazienki

Umywalka nablatowa czy podblatowa? Podpowiadamy!

Aranżujesz łazienkę w swoim nowym mieszkaniu? A może planujesz remont w pomieszczeniu, które już Ci się przestało podobać? Weź pod uwagę przede wszystkim wybór odpowiedniej umywalki – kluczowego elementu łazienkowego wyposażenia. Lepiej zainwestować w model nablatowy czy podblatowy? Od czego uzależniony jest wybór? Sprawdź w naszym poradniku.

Umywalka, czyli serce łazienki

Umywalka należy do najbardziej kluczowych elementów wyposażenia łazienki. Nadaje ton i charakter pomieszczeniu, a do tego pełni ważną, praktyczną funkcję, w ciągu dnia będą zdecydowanie częściej użytkowaną niż wanna czy prysznic. W niej myjemy ręce, zęby i twarz, robimy szybką przepierkę, depilację i szereg innych czynności. Oczywistym jest więc, że wybór odpowiedniej umywalki będzie szalenie istotny! Dawniej w łazienkach królowały umywalki naszawkowe. Dziś częściej od osobnych mebli stosuje się rozwiązanie w postaci jednego blatu, który zapewnia najlepszą harmonię aranżacji i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dopiero po zamontowaniu takiej płaszczyzny organizuje się inne elementy, począwszy od szafek naściennych i luster po umywalkę właśnie. Ze względu na taki sposób montażu, w naszych łazienkach coraz częściej królują umywalki nablatowe lub podblatowe. Oba modele są bardzo dobrymi rozwiązaniami, jednak wiążą się z nimi pewne wady i zalety, które dobrze naświetlić przed podjęciem decyzji o inwestycji. Jaka jest między nimi różnica?

Umywalka nablatowa – czym się charakteryzuje?

Umywalka nablatowa to coraz częściej wybierana forma. Jest efektowna i dodaje łazience charakteru, bo montowane na blacie umywalki są w całości widoczne, przypominając dekoracyjną misę. W zależności od swoich estetycznych preferencji i pomysłu na aranżację wnętrza, możesz przebierać w wielu różnych stylach, formach i kolorach. Przykładowo do wnętrza glamour będzie idealnie pasować biało-srebrna umywalka marki Besco, a do łazienki minimalistycznej – biała umywalka nablatowa Cielo Opera o bardzo uproszczonej formie. Supermodne są też umywalki o takiej formie, wykonane z różnego rodzaju materiałów naturalnych, takich jak beton, kamień czy nawet drewno. Najciekawsze formy tego typu ceramiki sanitarnej w wydaniu glamour, klasycznym czy nowoczesnym znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Flaminia Flag Umywalka nablatowa 50 x 36 cm Biały

Flaminia Flag Umywalka nablatowa 50 x 36 cm Biały

Jaka jest najważniejsza zaleta umywalek nablatowych? Przede wszystkim pozwalają utrzymać ład w łazience, bo nie zajmują zbyt wiele miejsca pod blatem, zwłaszcza jeśli dopasujesz do niej syfon w niewielkich rozmiarach. Taka szafka pod spodem przyda Ci się na kosmetyki czy inne akcesoria, na które na blacie może już nie być miejsca. Minusy umywalek nablatowych? Niestety, dość kłopotliwe bywa utrzymanie ich w czystości, zwłaszcza w przypadku okrągłych mis z dnem o małej średnicy – do takiego zakamarka ciężko jest dotrzeć ze ściereczką, więc często pozostaje wilgotny, co sprzyja rozwijaniu się drobnoustrojów. Jeśli nie chcesz mieć problemów z higieną, postaw na umywalki o prostokątnym kształcie, które są zdecydowanie prostsze w czyszczeniu.

Flaminia Pass Umywalka stawiana na blat 62x40 cm biała

Flaminia Pass Umywalka stawiana na blat 62×40 cm biała

Umywalka podblatowa – kiedy warto ją wybrać?

Umywalka podblatowa, w przeciwieństwie do nablatowej, montowana jest w powierzchni blatu w taki sposób, że widać wyłącznie jej wnętrze. Jej istotną zaletą jest zdecydowanie więcej miejsca na zewnątrz – możesz to wykorzystać, kreując harmonijne i uporządkowane wnętrze. Z drugiej jednak strony nie zawsze jest to możliwe, ponieważ umywalka podblatowa zajmuje sporo miejsca pod blatem, ograniczając przestrzeń na produkty kosmetyczne czy urządzenia elektryczne do higieny osobistej. Dodatkowo, żeby syfon pozostał niewidoczny, należy umywalkę estetycznie zabudować, co może nastręczać dodatkowe problemy. Z całą pewnością jednak ten typ umywalek łatwiej się czyści. Plusem jest także możliwość zamontowania niskiej baterii łazienkowej, dzięki której woda nie będzie się rozpryskiwała wokół. Przykład wyjątkowo designerskich umywalek podblatowych z naszego sklepu?

Artceram Gea 90 Umywalka podblatowa 90x33 cm Biała L120

Artceram Gea 90 Umywalka podblatowa 90×33 cm Biała L120

Alternatywą dla umywalek podblatowych są umywalki wpuszczane w blat, umieszczane poniżej jego poziomu. Ich rant wystaje delikatnie na powierzchnię blatu, a ich krawędzie się na nim opierają – to podstawowa różnica między tym modelem a umywalkami podblatowymi. Stylowe modele umywalek wpuszczanych w blat też znajdziesz w portfolio naszego sklepu.

Hidra Gio Evolution Umywalka wpuszczana w blat 60x37 cm biała

Hidra Gio Evolution Umywalka wpuszczana w blat 60×37 cm biała

Jak widzisz, wybór idealnej umywalki zależy od wielu czynników: potrzeb Twoich i Twoich domowników, warunków, jakie panują w Twojej łazience, jej metrażu czy pomysłu na aranżację. Zarówno umywalki nablatowe, jak i podblatowe mają swoje plusy i minusy, które warto wziąć pod uwagę, zanim podejmiesz finalną decyzję. Na szczęście modeli do wyboru masz mnóstwo – sprawdź tylko asortyment naszego sklepu i daj się zauroczyć ilościom możliwości.

Polecamy:

Olympia Ceramica Clear Umywalka nablatowa 66×44 cm czarny mat

Hidra Gio Evolution Umywalka stawiana na blat Ø42 cm czarny mat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *