Masz w planach zakup brodzika i nie wiesz, czy wybrać model wykonany z akrylu czy z konglomeratu? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, czego warto być świadomym. W tym wpisie podpowiemy Ci, czym warto się kierować i jaki brodzik sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.
Czym się kierować, wybierając brodzik do łazienki?
Jaki brodzik do prysznica wybrać? Cóż, to pytanie wraca jak mantra i trapi zarówno te osoby, które chcą jak najlepiej wyposażyć łazienkę w nowym mieszkaniu, jak i tych, którzy planują wyremontować to pomieszczenie po kilku czy kilkunastu latach. Co warto wiedzieć o wyborze brodzika do łazienki? Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę z tego, czym brodzik jest i jaka jest jego funkcja. Ten element kabiny prysznicowej musi być z nią idealnie spójny, dlatego w pierwszej kolejność zastanów się nad tym, jaką formę ma mieć prysznic i ile miejsca zajmować. Na rynku, również w naszym sklepie, znajdziesz szereg różnych wariantów: brodziki kwadratowe, prostokątne, półokrągłe, w wielu różnych wymiarach, które bez trudu dopasujesz do metrażu swojej łazienki. Kolejnym aspektem jest głębokość brodzika – tu weź pod uwagę komfort korzystania z prysznica. Możesz zdecydować się zarówno na brodzik zupełnie płaski, z wmontowanym specjalnym odpływem prysznicowym, jak i brodzik głęboki, na przykład z siedziskiem, idealny w przypadku posiadania zwierząt domowych czy dzieci. Równie ważny, co omówione przez nas cechy brodzika, jest też materiał, z jakiego został on wykonany. Tu do wyboru masz przede wszystkim brodziki akrylowe, ceramiczne, stalowe i z konglomeratu. Czym się różnią i na jaki się zdecydować? Sprawdź.
Brodzik z akrylu – kiedy się na niego zdecydować?
Brodzik z akrylu to rozwiązanie, które cieszy się popularnością przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność i praktyczność. Jedną z najważniejszych zalet, które podkreślają zadowoleni z akrylowych brodzików użytkownicy, jest ich relatywnie niska cena oraz ponadprzeciętna wytrzymałość na zniszczenie, na przykład zarysowanie. Brodziki akrylowe są też ciepłe, co powoduje, że korzystanie z prysznica w zimne dni jest zdecydowanie przyjemniejsze (nasze stopy nie mają kontaktu z wychłodzonym podłożem). Gładka, nieporowata powierzchnia ułatwia też czyszczenie. Niestety, kupując brodzik z akrylu warto postawić na produkt renomowanej marki – gorsze gatunkowo brodziki z akrylu mogą z czasem nieestetycznie żółknąć, matowieć czy zacząć skrzypieć.
SanSwiss Ronal Brodzik półokrągły 90×90 cm
Brodzik z konglomeratu – wady i zalety takiego rozwiązania
Konglomerat to nic innego jak “sztuczny marmur”, czyli tworzywo, które zazwyczaj składa się z żywic poliestrowych połączonych z rozdrobnionymi skałami dolomitowymi. Warto jednak pamiętać, że dokładny skład konglomeratu może się różnić w zależności od producenta. Plusy konglomeratowych brodzików? Jest ich naprawdę wiele. Przede wszystkim są wysoce estetyczne, a do tego gładkie, więc ułatwiają czyszczenie. Ich wierzchnią stanowi żelkot, o grubości sięgającej od 0,5 do 0,9 mm, który pozwala na dłużej zachować ładny wygląd i połysk. Co więcej, są też przyjemne w dotyku. Konglomerat jest też wytrzymały, więc to dobre rozwiązanie dla każdego, kto szuka do swojej łazienki rozwiązań długofalowych. Minusy? Niestety dla wielu osób będzie nią wyższa niż w przypadku brodzików akrylowych cena.
New Trendy Mori Brodzik kwadratowy 90x90x3 cm czarny
Brodzik ceramiczny – plusy i minusy takiego modelu
W naszym sklepie znajdziesz też brodziki ceramiczne. Dlaczego warto na nie postawić? Są ciężkie, ale chociaż mogą generować problemy w transporcie, są bardzo stabilne, trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tego typu brodziki montuje się bezpośrednio na podłożu, wykorzystując do tego zaprawę murarską. Bez wątpienia brodziki z ceramiki są bardzo eleganckie i wysokiej jakości, ale ich zakup wiąże się z wyższym wydatkiem.
Flaminia Water Drop Brodzik 80×100 cm Biały
Brodzik stalowy – czy warto w niego inwestować?
Brodziki stalowe wykonane są z blachy stalowej, którą pokrywa się warstwą emalii (grubość całości wynosi zazwyczaj do 3,5 mm), a często dodatkowo również specjalną powłoką, która zabezpiecza brodzik, nadaje mu gładkości i połysku. Niewątpliwą zaletą tego typu brodzików jest twarda powierzchnia i odporność na zarysowania. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że w tego typu modelach może dojść do odpryśnięcia emalii, co prowadzi do pojawiania się rdzy i ciemnych, brązowych zacieków na powierzchni brodzika. Stalowe brodziki można myć dowolnymi detergentami. Ich minusem może być nieprzyjemnie zimna powierzchnia, która może stanowić kłopot na przykład dla małych dzieci czy osób starszych zimą.
Axa H30 Brodzik prostokątny 90×120 cm Czarny
Brodzik konglomeratowy czy akrylowy – który jest najlepszy?
Jaki brodzik jest najlepszy – ten wykonany z akrylu, stali, ceramiki czy konglomeratu? Jak widzisz, każdy rodzaj ma swoje wady i zalety, które warto uważnie rozpatrzyć przed dokonaniem ostatecznego wyboru. W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele wariantów brodzików od wiodących na rynku producentów, gwarantujących Ci największą satysfakcję z użytkowania prysznica bez względu na to, na jaki rozmiar czy surowiec się zdecydujesz.
Polecamy:
Besco Axim Brodzik Półokrągły UltraSlim 90×90 biały
Ideal Standard Ultra Flat S Prostokątny brodzik prysznicowy 120 x 80 cm, Piaskowy beż
Ja najbardziej lubię akryl : O
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂
Przy żadnym z brodzików nie ma informacji o nośności. Jak ktoś waży 120 czy więcej kg to nie znajdzie informacji. Poza tym duże brodziki np o długości 120 może być potrzebny aby pomóc wykapac osobę chorą. Czy wszystkie te brodziki są dla szczupłych, zdrowych?
Pani Krystyno, bardzo trafna uwaga co do nośności. Producenci podają ją w przypadku bardzo niewielu modeli brodzików.
Co do wymiarów, mamy w ofercie mnóstwo brodzików o wymiarach 120 cm i większych, zapraszamy do zapoznania się z produktami w naszym internetowym sklepie 🙂
Ten blog jest niesamowicie wartościowy! Znajduję tu zawsze inspirujące treści i ciekawe artykuły, które są nie tylko pouczające, ale również przyjemne w czytaniu.