Ekskluzywne, nowoczesne łazienki

Jak powiększyć optycznie łazienkę?

Jak powiększyć optycznie łazienkę?

Masz niewielką łazienkę i czujesz się w niej niezbyt komfortowo? Choć realne powiększenie pomieszczenia będzie trudne, to już optyczna korekta wielkości jest jak najbardziej do zrealizowania. W jaki sposób możesz samodzielnie, bez wielkiego nakładu sił poszerzyć lub wydłużyć pomieszczenie? Jakiego rodzaju tricki warto zastosować?

Optyczne tricki aranżacyjne

Zanim przejdziemy do wykorzystania kolorów i dodatków, wskażemy Ci kilka rozwiązań na optyczne powiększenie łazienki na etapie prac remontowych i już po ich zakończeniu. Przede wszystkim w niewielkim pomieszczeniu powinieneś zamontować… armaturę i ceramikę o dość dużych gabarytach.

Często popełnianym błędem jest montowanie wielu niewielkich sprzętów łazienkowych i małych płytek. To błąd! Na ścianach powinna znaleźć się możliwie największa glazura (najlepiej bez fug), a wanny czy kabiny prysznicowe mają mieć dość duży rozmiar (oczywiście, musisz wybrać którą opcję zainstalujesz). Dobór wielu małych dodatków „zagraca” pomieszczenie i optycznie je pomniejsza.

Dobrze jest też zainstalować podwieszane rozwiązania (toalety, umywalki, oświetlenie w formie podwieszanego sufitu), co zapewni niewielkiej łazience odczucie lekkości i swobody.

A w jaki sposób oświetlić niewielką łazienkę, by wykorzystać do maksimum jej potencjał? Tu radzimy chłodne kolory, które ożywią pomieszczenie, podkreślając jego przestronność. Projektanci wnętrz wskazują na wybór światła o wartości nawet 5000K.

Flaminia Pass Umywalka stawiana na blat 62x40 cm biała

Flaminia Pass Umywalka stawiana na blat 62×40 cm biała

Postaw na jasne kolory w łazience

Zresztą, to barwy najczęściej determinują jak odbierana jest przestrzeń w łazience. Zdecydowanie musisz zrezygnować z ciemnych kolorów. Czerń, granat, ciemny brąz i szary to paleta do dużych pomieszczeń. W przypadku małej łazienki najlepiej postawić na biel (wszechstronna, pasuje do różnych dodatków i pozwala pogłębić całe pomieszczenie optycznie), która świetnie komponuje się ze stylem loftowym czy skandynawskim, ale nie tylko.

Możesz użyć odcieni ecru, jasnej szarości (np. z dodatkiem drewna) czy beżu. Jednocześnie nie przesadzaj z kolorystyką. Mała łazienka toleruje maksymalnie trzy odcienie. Większa ich liczba sprawia wrażenie nieładu i bałaganu, który źle wpływa na odbiór przestrzeni.

Eksperci podkreślają, że w przypadku glazury dobrze jest wykorzystać takie samo rozwiązanie na podłodze i ścianach. Dzięki temu całość sprawia wrażenie jednolitej, szerokiej przestrzeni. Z pewnością szybko zauważysz efektywność takiego rozwiązania.

Olympia Ceramica Milady Miska WC Rimless® wisząca 52x36 cm z deską wolnoopadającą SLIM biały mat

Olympia Ceramica Milady Miska WC Rimless® wisząca 52×36 cm z deską wolnoopadającą SLIM biały mat

Uwolnij przestrzeń – kabiny do małej łazienki

W małej łazience można wykorzystać wanny, ale lepiej postawić na kabiny prysznicowe. Te zabierają mniej miejsca, odpowiednio zagospodarują górę łazienki i dają poczucie większej przestrzeni. W jaki sposób wybrać kabinę do niewielkiej łazienki?

Przede wszystkim zrezygnuj z brodzika, który optycznie zabiera mnóstwo miejsca. Dobierz kabinę przeźroczystą, w pełni oszkloną. Pamiętaj, aby zamontować podłogowy odpływ i nie montować wewnętrznych ścian w natrysku. Ten powinien być zamontowany w rogu, by dobrze zagospodarować wolną przestrzeń.

Besco Viva Drzwi Prysznicowe Lewe 100x195

Besco Viva Drzwi Prysznicowe Lewe 100×195

Ciekawym rozwiązaniem do małej łazienki będą np. Besco Viva Kabina Prysznicowa Lewa 80×80 oraz trochę większa New Trendy New Modus Black Ścianka Prysznicowa Walk-In 140 cm. Zastosowane w nich przeźroczyste szkło daje poczucie przestrzeni i optycznie powiększa pomieszczenie.

Moc luster – optycznie powiększą przestrzeń

Na koniec nie możesz zapomnieć o wielkiej roli luster. To one pełnią istotną rolę w optycznym zwiększaniu łazienki. Skutecznie odbijają światło, wpływając na komfortowe korzystanie z pomieszczenia. Oczywiste jest, że w małej łazience powinieneś mieć duże lustra łazienkowe. Tylko one z powodzeniem będą spełniały swoją rolę.

Lustra do małej łazienki powinny być przede wszystkim duże i nie powinny mieć ramek. Najlepiej przeznacz na lustra jedną ścianę, np. w okolicach umywalki. Dzięki temu całe pomieszczenie będzie wydawało się przestronne i niezwykle użytkowe.

Jakie lustra powiększą optycznie Twoją łazienkę? Np. Keuco Edition 100 Lustro ścienne 55×85 cm, z którego możesz stworzyć lustrzaną przestrzeń, obejmującą nawet całą ścianę. Interesującym rozwiązaniem jest także wykorzystanie mebli łazienkowych, które już mają lustrzane fronty. Do tego typu mebli możemy zaliczana jest między innymi Cielo Catino Lustro 90x50cm ścienne z szafką.

Masz małą łazienkę? Nie poddawaj się! Jak widzisz możesz ją zaprojektować w eleganckim i nowoczesnym stylu, dbając o to, aby optycznie wydawała się ona większa. Dzięki temu Ty i Twoi goście będziecie czuli się komfortowo i swobodnie, korzystając ze wszystkich wygód, które pomieszczenie to oferuje.

Polecane produkty:

Burlington Szafka pod umywalkę 1000 mm Lewa Biały

Hidra Ellade Kinkiet ścienny chrom/czarny

NIC Design Pin Miska WC wisząca Rimless z deską wolnoopadającą Vaniglia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *