Ekskluzywne, nowoczesne łazienki

Ciemna łazienka

W łazience zazwyczaj zaczynamy i kończymy każdy dzień, dlatego pomieszczenie musi być urządzone tak, byśmy czuli się w nim komfortowo. Bardzo ważnym elementem, który wpływa na nasz odbiór wnętrza jest jego oświetlenie. Najlepsze dla naszego organizmu jest światło naturalne, jednak niestety większość łazienek, zwłaszcza w mieszkaniach w blokach jest pozbawiona okien. W takiej sytuacji musimy zadbać, by projekt aranżacji pomieszczenia zakładał rozwiązania pozwalające na rozjaśnienie wnętrza. Istnieje kilka sprawdzonych „sztuczek”, dzięki którym nasza łazienka będzie sprawiała wrażenie jaśniejszej, a tym samym bardziej przytulnej.

Jakie oświetlenie dobrać do ciemnego pomieszczenia?

Najważniejszą kwestią są oczywiście dobrze dobrane i rozmieszczone sztuczne źródła światła. W ciemnych pomieszczeniach nie powinno się montować jednego żyrandola w centralnej części. Oświetlenie powinno być mocne i ulokowane tak, by rozjaśniało każdy fragment pokoju. Dlatego najlepszym rozwiązaniem do tego typu przestrzeni będą szyny z przesuwanymi reflektorami lub płaskie plafony, zainstalowane w różnych miejscach na całej powierzchni sufitu. Nie można zapominać także o dodatkowym świetle nad lustrem. Będzie ono potrzebne przede wszystkim podczas zajęć, które wymagają większej precyzji, takich jak golenie się czy nakładanie makijażu. Dodatkowo, w zależności od tego, jakie wyposażenie wybierzemy do łazienki, możemy zdecydować się również na listwy LED pod lustrem, półkami czy we wnękach. Świetnie sprawdzą się również lampki zamontowane pod wanną. Te niewielkie źródła światła nadadzą pomieszczeniu ciepłego, przytulnego klimatu.

Niezawodny sposób? Lustra!

Lustra są niezbędnym elementem wyposażenia ciemnych i niewielkich pomieszczeń. Odbijają one światło, rozświetlając całe wnętrze, a dwa lustra zawieszone naprzeciwko siebie dadzą wrażenie głębi. Nie musimy ograniczać się do jednego lustra standardowo montowanego nad umywalką. Jeśli chcemy rozjaśnić łazienkę, możemy zainstalować kilka luster w różnych częściach pomieszczenia. Często stosuje się również instalowanie luster na frontach szafek – jest to bardzo funkcjonalne i pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. Producenci obecni na rynku oferują wiele rodzajów luster, nie tylko tych w klasycznych kształtach. Wśród dostępnych modeli z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Daje to duże pole do eksperymentów. Lustro nie musi być tylko zwykłym łazienkowym elementem – może być również małym dziełem sztuki lub główną dekoracją pomieszczenia! Niektórzy decydują się także na wstawienie drzwi z mlecznego szkła. Dzięki takiemu rozwiązaniu do łazienki dociera światło z sąsiednich pomieszczeń, a jednocześnie matowe szkło zapewnia odpowiednie poczucie prywatności. 

Jasne kolory i niewielkie kontrasty

Jasne odcienie są polecane do każdego pomieszczenia, które potrzebuje optycznego powiększenia i rozjaśnienia. Biele, szarości, beże i odcienie pastelowe (delikatne kolory zmieszane z bielą) sprawią, że łazienka będzie wydawała się bardziej przestronna. Nie trzeba zamykać swojego wyboru w jasnych płytkach lub farbach. Możemy postawić na przykład na wykończenie marmurowym kamieniem. Istotne jest, by nie używać zbyt wielu ciemnych kolorów, które przytłoczą pomieszczenie, czyniąc je klaustrofobicznym. Zasada ta dotyczy zarówno ścian i posadzek, jak i wszelkich elementów wyposażenia łazienki.

Niezbyt dobrym pomysłem jest stosowanie wielu kontrastowych połączeń. Liczne zestawienia ciemnych i jasnych barw lub wyrazistych kształtów sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się chaotyczne. Nie powinniśmy również przesadzać z dekoracjami. Jest jednak sposób, by jednocześnie udekorować, ale i nie przytłoczyć wnętrza – w wielu sklepach dostępne są funkcjonalne dodatki w oryginalnych kształtach i kolorach. Te akcesoria i tak musiałyby znaleźć się w naszej łazience, jednak dzięki oryginalnemu wyglądowi staną się również doskonałym elementem dekoracyjnym.

Artykuł powstał przy współpracy z Panią Hanną Duszyńską https://duszynska.com.pl/ 

Dodaj komentarz