Ekskluzywne, nowoczesne łazienki

Jak dobrać lustro do łazienki?

Lustro to jeden z tego typu elementów, które pełnią wiele ról w pomieszczeniu. Są formą dekoracji i umożliwiają praktyczne korzystanie np. z umywalki. Odpowiedniej wielkości lustro, o kształcie dopasowanym do wystroju całego pomieszczenia powinno znaleźć się przede wszystkim w łazience. Jakie rodzaje luster możemy mieć w designerskim, eleganckim wnętrzu? Które lustro nad umywalką sprawdzi się najlepiej?

W łazience lustra pełnią niebagatelne znaczenie również pod względem odbioru całego wystroju pomieszczenia. Potrafią np. optycznie zwiększyć niewielką łazienkę lub podkreślić atuty designu wnętrza. Z tego względu warto kompleksowo podejść do wyboru tego elementu.

Rodzaje luster do łazienki – jaki kształt wybrać?

Kształt lustra powinien być dobrany odpowiednio do stylu, w jakim urządzona jest łazienka. Największą uniwersalnością charakteryzują się lustra prostokątne. Pasują do różnego stylu wnętrz i łazienek mniejszych i większych. Jeżeli chcesz jednak bardziej dopasować format przedmiotu do designu pomieszczenia, to powinieneś pomyśleć o konkretnym kształcie.

Okrągłe lustro w łazience (w stylu Cielo Catino Lustro okrągłe) to świetne rozwiązanie do eleganckich i luksusowych łazienek w stylu retro, skandynawskich, loftowych lub rustykalnych. To także idealna kompozycja do wnętrz glamour.

W przypadku wnętrz nowoczesnych i designerskich, warto pomyśleć o lustrach w nietypowych kształtach. Świetnie wyglądają np. takie w kształcie sześcianu lub w bliżej nieokreślonej bryle. Artceram Lustro Stone Ścienne nadaje się także do zamontowania w łazienkach, które stawiają swoim wyglądem na artystyczny ład i całkowity indywidualizm.

Oczywiście, ważna jest też ewentualna rama lustra (lub jej brak). Np. lustro nad umywalką z delikatną ramą, wpasowane w styl glamour będzie wyglądało idealnie i z pewnością skomponuje się z pozostałymi elementami wyposażenia.

Cielo Argo Lustro wiszące, mocowane na suficie 40x190 cm, z oświetleniem LED Czarny

Cielo Argo Lustro wiszące, mocowane na suficie 40×190 cm, z oświetleniem LED Czarny

Co z wielkością lustra?

Wszystko zależy od potrzeb i wielkości łazienki, a także układu pojedynczych ścian. Duże lustro nad umywalką świetnie sprawdzi się wtedy, gdy wpasuje się w określoną bryłę łazienki. Oczywiście, miej na uwadze też kwestie użytkowe i optyczne. Lustro nad wanną, którego rozmiar jest dość spory, zwiększy wizualnie pomieszczenie i wpłynie na jego odbiór. Z kolei duże lustro nad umywalką ułatwi Ci funkcjonowanie, umożliwiając bezproblemowe wykonywanie porannej toalety.

W przypadku standardowych rozmiarów łazienki warto postawić na lustro mające od 40 centymetrów do metra szerokości. W przypadku mniejszych pomieszczeń przyjmij ten niższy zakres. Z kolei przy większych łazienkach możesz albo zastosować jeszcze większe szkła, albo zamontować kilka luster. Wybór zależy od Ciebie.

Cielo Catino Lustro 90x50cm ścienne z szafką, Czarny

Cielo Catino Lustro 90x50cm ścienne z szafką, Czarny

Jaka wysokość lustra nad umywalką?

Niezależnie czy masz okrągłe lustro w łazience czy duże lustro nad umywalką – musisz powiesić je na odpowiedniej wysokości. Dlaczego? Dzięki temu zyskasz odpowiednie walory użytkowe tego przedmiotu, a dodatkowo podkreślisz jego niebanalny wygląd, gdyż lustro nad umywalką zacznie rzucać się po prostu w oczy.

Jak wysoko powinieneś zawiesić lustro nad umywalką? Dolna krawędź przedmiotu nie powinna wisieć niżej niż 120 centymetrów od podłogi, z kolei górna – około 2 metry maksymalnie. Oczywiście, może to się zmieniać w zależności od wymiaru. Duże lustro nad umywalką najpewniej będzie wisiało tak, że w pełni zagospodaruje zakres tych wymiarów. Małe z kolei może być powieszone wyżej niż 120 centymetrów, żeby domownicy mogli z niego swobodnie korzystać. Pamiętaj, że nie jest ważne czy montujesz okrągłe lustro w łazience czy innego rodzaju – wytyczne dotyczące wieszania są zawsze takie same.

A jak wysoko nad samą umywalką należy powiesić lustro? Odpowiedni dystans to około 20-30 centymetrów. Dzięki temu element będzie zwykle czysty, schludny i nie będzie problemu z jego użytkowaniem. To najlepszy możliwy wybór.

Flaminia Simple Lustro 120x60 cm z ekspozycji

Flaminia Simple Lustro 120×60 cm z ekspozycji

Jakie lustro do małej łazienki?

Tu porada również jest uniwersalna, niezależnie od tego, czy mówimy o łazience w stylu klasycznym, glamour, nowoczesnym czy loftowym. W małej łazience powinny być dość duże lustra. Dlaczego to tak istotne? Jeżeli przygotujesz odpowiednie oświetlenie, to całe pomieszczenie dobrze się rozświetli, nabierze ciekawego stylu i optycznie się zwiększy. Duże lustro nad umywalką czy nad wanną będzie wpływać również na całokształt designu pomieszczenia. Warto zastosować tutaj elementy bez ramek. To jeszcze mocniej wpłynie na przestrzeń.

Zwróć uwagę na odpowiednią ilość luster, trwały montaż i ich wygląd. Pamiętaj np. o ewentualnym kształcie i kolorze ramy (jeżeli takowa się znajdzie). W ten sposób możesz zyskać fantastyczny efekt, który wart jest wysiłku.

Polecane produkty:

Burlington Lustro łukowe 50 x 70 cm Złoto

Britton Hoxton Lustro 800 mm z Led Czarny matt

Gessi Eleganza Lustro ścienne białe

Artceram Lustro Italiana 70×90 cm Ścienne antyczne złoto

Dodaj komentarz