Ekskluzywne, nowoczesne łazienki

Jak wybrać najlepszą baterię wannową?

Wysokiej jakości walory użytkowe i estetyczne wanny opierają się nie tylko na głównej bryle, ale również dodatkach. Wśród najbardziej rzucających się w oczy jest bateria wannowa. Jak najlepiej wybrać ten element? Na co zwrócić uwagę? Który typ będzie bardziej pasował? Zapraszamy do skorzystania z naszych porad!

Ekskluzywna aranżacja łazienki nie polega wyłącznie na wstawieniu luksusowej wanny. Konieczne jest wykorzystanie eleganckich, trwałych i użytkowych elementów takich jak bateria wannowa wykonana z wysokiej jakości tworzyw, prezentująca się nienagannie nawet po dłuższym i intensywnym użytkowaniu.

Dlaczego wybór baterii jest tak ważny?

Łazienkowa bateria to dodatek, który – mimo swoich niewielkich rozmiarów – bardzo rzuca się w oczy. Wpływa na walory estetyczne każdej łazienki i może całkowicie zmienić jej postrzeganie. Jest elementem wykończenia zarówno pomieszczeń sanitarnych w stylu nowoczesnym, loftowym, klasycznym jak i glamour. Powinna pasować do całości pod względem kształtu, koloru, sposobu montażu i ułatwiać użytkownikom korzystanie z wanny.

Co więcej, jest często używana, a więc poddawana intensywnej pracy. Musi być odporna na zużycie tak, aby nie trzeba było ją wymieniać przed ewentualnym remontem łazienki.

Bateria wannowa ścienna czy stojąca?

Na początku powinieneś wybrać czy w Twojej łazience bardziej sprawdzi się bateria wannowa stojąca czy jednak ścienna. Czym się one różnią? Bateria wannowa ścienna oparta jest na ścianie i do niej jest mocowana. Jest szersza i nie wymaga ingerencji w strukturę wanny. Z kolei stojąca bateria jest zainstalowana w wannie, do jej zamontowania nie jest za to potrzebne wiercenie w płytkach.

Arcade Bateria wannowo-natryskowa ścienna Nikiel

Arcade Bateria wannowo-natryskowa ścienna Nikiel

Stojący wariant jest bardzo elegancki i kojarzy się z luksusem. Sprawdzi się np. wtedy, gdy wanny nie chcesz umieścić w kącie łazienki a na środku. W przypadku takiego wariantu wymagana będzie jednak wanna ze specjalnymi otworami (np. Besco Quadro Slim Wanna prostokątna). Do tego typu wanien idealnie będą wyglądać baterie w nowoczesnym stylu (takie jak Bruma Lusitano). Jeżeli z kolei poszukujesz wanny żeliwnej w stylu glamour (np. Gentry Home Margaret) to lepiej postawić na bardziej szykowną, zdobioną baterię (z elegancką, dekorowaną wanną świetnie współgrać będą dodatki wychodzące prosto z podłogi takie jak Heritage Dawlish.

Luksusową łazienkę możesz oprzeć również na baterii wannowej ściennej. Tu również powinieneś dobrać wariant w zależności od stylu wybranej wanny. Jeżeli wybrałeś luksusową wannę stalową w nowoczesnej formie, to prosta, błyszcząca bateria sprawdzi się tu idealnie.

Co z kolorystyką i kształtem?

Nie ma co ukrywać, że kolejną kwestią związaną z odpowiednim wybraniem baterii jest jej kolorystyka i kształt. Eleganckie i luksusowe baterie występują w wielu odcieniach, barwach, rozmiarach czy stylizacji. Powinieneś dostosować je do zakupionej wanny. W przypadku, gdy stawiasz na element bardzo stonowany, elegancki w swojej prostocie – najlepiej zakupić baterię o podobnym wyglądzie. Z kolej bardzo zdobiona, przypominająca rzeźbę wanna królewska wymaga postawienia na części również pasujące do niej kształtem.

W tej kwestii jednak ważna uwaga – cała łazienka powinna być do siebie odpowiednio dopasowana. Oznacza to, że już wzór płytek determinuje jaką wannę i baterię należy tam zamontować. Postaraj się, aby wszystko było jednolite, przemyślane. To samo dotyczy koloru. Możesz stworzyć łazienkę w odcieniach bieli i czerni, przełamując ją złotymi dodatkami, jednak złoto nie może opierać się wyłącznie na baterii wannowej. Oczywiście, każdy ma inny gust i to od indywidualnych preferencji zależy to jak zaaranżujesz swoją przestrzeń i dobierzesz wannę i baterię.

Pamiętaj także, że nie zawsze do Twojej łazienki będzie pasować bateria jedno albo dwuczęściowa. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się dwuczęściowy element, który osobno reguluje napływ wody zimnej i ciepłej, a w niektórych przypadkach dużo lepszy będzie wybór regulacji, która na jednym elemencie dozuje temperaturę wody.

Bruma X-Alpha Bateria wannowa wolnostojąca satin stainless steel

Bruma X-Alpha Bateria wannowa wolnostojąca satin stainless steel

Nie zapominaj o użyteczności!

Niezależnie od tego jak luksusowa i elegancka jest Twoja łazienka – spójrz na użyteczny wariant swojej baterii. Nawet najpiękniejszy i najbardziej wysublimowany kran czy kurki muszą przede wszystkim służyć swoim użytkownikom. Co to oznacza? Jeżeli nie jesteś fanem odkręcania pojedynczych kurków w celu dostosowania temperatury wody, nie kuś się na tego typu element nawet jeżeli jest najpiękniejszy. Bateria musi pasować do wanny pod względem wielkości (wysokości, szerokości) oraz możliwości instalacji. Niektóre wymagają również określonych otworów montażowych.

Postaw również na elementy wysokiej jakości pod względem wykonania. Jeżeli nawet Twoja bateria będzie wyjątkowo elegancka i luksusowa, ale jakość jej materiałów mizerna – szybko się zużyje. To wpłynie na jej walory wizualne, ale też użytkowe. Nie możesz pozwolić, by z Twojej baterii ciekła np. woda.

Jak na dłoni widać więc, że wybór odpowiedniego rodzaju baterii do łazienki polega na wypoziomowaniu kwestii wyglądu, trwałości i użyteczności. Jeżeli weźmiesz pod uwagę wymienione aspekty, to otrzymasz najwyższej jakości produkt, który świetnie ozdobi Twoją wannę!

Polecane produkty:

Bruma Lusitano Bateria wannowo-natryskowa Sunrise

Kaldewei Puro Star Wanna prostokątna 170×80 cm+Nóżki+Uchwyty do wanny

Antonio Lupi Ayati Bateria Wannowo-natryskowa Podtynkowa Stal Nierdzewna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *