Ekskluzywne, nowoczesne łazienki

Jak zaaranżować łazienkę dla osób starszych lub niepełnosprawnych?

Jak zaaranżować łazienkę dla osób starszych lub niepełnosprawnych?

Aranżowanie łazienki dla niepełnosprawnych to spore wyzwanie, ale bez trudu mu podołasz. Wystarczy tylko dobry plan i podążanie za sprawdzonymi wskazówkami ekspertów. Poznaj je w naszym praktycznym przewodniku.

Jakie są podstawowe zasady aranżacji łazienki dla osób starszych lub niepełnosprawnych?

Pierwsza i najważniejsza zasada, jaką należy się kierować podczas aranżowania łazienki dla osób starszych lub z niepełnosprawnościami, to bezpieczeństwo. W praktyce oznacza to eliminację wszelkiego rodzaju przeszkód, zabezpieczanie ostro zakończonych krawędzi, a także instalację uchwytów i poręczy tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Kluczem będzie też odpowiednie oświetlenie łazienkowe – jasne i równomierne sprawi, że każdemu będzie łatwiej i wygodniej korzystać z pomieszczenia. Nie zapomnij o takich udogodnieniach, jak panele natryskowe z termostatem.

Jakie udogodnienia można zastosować w łazience, aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę osobom starszym lub niepełnosprawnym?

Zastanawiasz się, co może poprawić komfort korzystania z łazienki? Zacznij od zainstalowania uchwytów przy wannie, prysznicu i toalecie (takich, jak na przykład poręcz prosta dla niepełnosprawnych ścienna marki Bruma). Pomyśl również o antypoślizgowych matach na podłodze oraz w wannie lub w brodziku prysznicowym. Podnośniki kąpielowe lub prysznice bezprogowe mogą również być doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób z ograniczoną mobilnością.

Bruma Poręcz prosta dla niepełnosprawnych ścienna z trzy punktowym mocowaniem inox mat

Wskazówka:
W przypadku łazienek dla niepełnosprawnych, które narażone są na intensywne użytkowanie (na przykład na kontakt z siedziskami), warto wybrać odporne brodziki konglomeratowe.

Jak wybrać odpowiednie meble i akcesoria łazienkowe, które ułatwią codzienne czynności osobom starszym lub niepełnosprawnym?

Wybór odpowiednich mebli i akcesoriów jest kluczowy, kiedy chcesz zaaranżować łazienkę przyjazną seniorom i osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Przede wszystkim pamiętaj o ergonomiczności. Szafki z wysuwanymi półkami czy szufladami mogą być łatwiejsze do obsługi. Dobrym pomysłem będzie też montaż siedziska ściennego pod prysznic marki Bruma oraz luster z możliwością regulacji kąta nachylenia. I pamiętaj, nie chodzi tylko o funkcjonalność, ale również o estetykę. Łazienka dla niepełnosprawnych może być ergonomiczna i stylowa! Estetyczne dodatki łazienkowe będą na wagę złota.

Bruma Siedzisko ścienne pod prysznic dla niepełnosprawnych Inox mat

Jak dostosować łazienkę pod kątem łatwej nawigacji i dostępności dla osób starszych lub niepełnosprawnych?

Kiedy już będziemy mieli odpowiednie udogodnienia i meble, pora pomyśleć o nawigacji. Wszystko powinno być na wyciągnięcie ręki, a przestrzeń między elementami łazienki powinna być wystarczająca, aby można było się swobodnie poruszać, nawet na wózku inwalidzkim. Pamiętaj, że każdy element powinien być łatwo identyfikowalny, nawet dla osoby ze słabym wzrokiem. Zainwestuj w dostosowaną do potrzeb mniej sprawnych ruchowo osób podwieszaną miskę WC marki Rak czy umywalkę Ideal Standard, która ułatwi korzystanie seniorom czy osobom na wózku korzystanie z pomieszczenia.

Ideal Standard Contour 21 Umywalka 37 cm dla niepełnosprawnych, z otworem na baterię, biały

Zaprojektowanie łazienki dla osoby starszej lub niepełnosprawnej wymaga nie tylko wiedzy, ale i empatii. Dlatego pamiętaj, aby zawsze zapytać o potrzeby i preferencje użytkownika. W końcu to on będzie z niej korzystał na co dzień. Pamiętaj, że łazienka to nie tylko pomieszczenie użytkowe, ale także miejsce, gdzie możemy się zrelaksować i zadbać o siebie. Spróbujmy więc uczynić to miejsce tak przyjaznym, jak to tylko możliwe.

Dodaj komentarz