Ekskluzywne, nowoczesne łazienki

Kiedy najlepiej się sprawdzi odpływ liniowy?

Odpowiedni odpływ to klucz do praktycznego i komfortowego korzystania z każdej łazienki, również tej wykonanej w nowoczesnym stylu. Odpływy dzielą się na kilka typów, z których coraz częściej wybierany jest liniowy. Jaki odpływ liniowy będzie najlepszy do Twojej łazienki i jak czyścić odpływ liniowy? Na co zwrócić uwagę przy jego montażu? Oto kilka porad, które pomogą Ci zrozumieć działanie tego elementu.

Czym jest odpływ liniowy? Polega na wykorzystaniu zjawiska grawitacji w celu odprowadzenia wody z prysznica. Zebrana w nim woda spływa po ścianach i płytkach na podłodze do specjalnego otworu, gdzie (przez zamontowany syfon) trafia do rur odpływowych. Tego typu rozwiązanie przynosi wymierne korzyści, o których warto wiedzieć. Co do nich należy?

Zalety odpływu liniowego

Odpływy liniowe przynoszą wiele korzyści, związanych zarówno z ich wyglądem, jak i formą praktyczną. Jakie zalety ma odpływ liniowy? Montaż tego typu systemu nie zabiera miejsca w przestrzeni łazienki, gdyż jest schowany pod płytkami. Można go założyć w podłodze lub w ścianie – na wysokości płytek dolnych. Daje możliwość stworzenia prysznica bez specjalnego brodzika, co pasuje szczególnie do nowoczesnych typów łazienek.

Zapewnia też możliwość bezpiecznego korzystania z natrysku (bez dodatkowych progów, co może być ważne np. u osób niepełnosprawnych) i pełnego komfortu. Gwarantuje czystość i wizualnie poprawia atrakcyjność łazienki. Dodatkowo – przy stosowaniu jednolitych płytek na podłodze – powiększa optycznie pomieszczenie.

To jednak nie wszystkie korzyści, jakie daje odpływ liniowy. Spadki pozwalają na komfortowe czyszczenie całej łazienki i odprowadzenie wody bezpośrednio do rur kanalizacyjnych. Prysznic możesz też zamontować w dowolnie wybranym przez siebie miejscu – nie ma żadnych ograniczeń związanych np. z wielkością czy kształtem brodzika.

Viega Advantix Vario Odpływ liniowy o regulowanej długości 30-120 cm

Viega Advantix Vario Odpływ liniowy o regulowanej długości 30-120 cm

Odpływ liniowy podłogowy czy ścienny?

Jaki odpływ liniowy wybrać? Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz i jaką masz łazienkę. Przede wszystkim podłogowy odpływ liniowy (montaż jest tu największym ograniczeniem) można zamontować praktycznie tylko w domach jednorodzinnych i to uwzględniając go już w projekcie pierwotnym. Inaczej trudno jest później założyć tego rodzaju odpływ ze względu na prowadzenie rur.

Odpływy liniowe podłogowe mogą być też niekiedy droższe od ściennych pod względem wykonania – konieczne jest bowiem dostosowanie rur do tego typu odpływu. Tu jednak pamiętaj, że w przypadku eleganckich łazienek, warto zainwestować trochę więcej, aby uzyskać lepszy efekt użytkowy i wizualny. Odpływ liniowy daje też większe pole manewru pod względem projektu łazienki. Jeżeli planujesz instalację prysznica bez brodzika ze względów praktycznych czy designerskich – od razu postaw na liniowy sposób odprowadzania wody.

Odpływ ścienny liniowy to z kolei alternatywa dla osób, które nie mogą poprowadzić odpływów po podłodze. To elegancki sposób wykończenia, zamontowany w ścianie, działający na zasadzie odpływów liniowych w podłodze. Jeżeli zastanawiasz się jaki odpływ liniowy wybrać i nie możesz już zamontować go pod posadzką, spróbuj założyć ścienny wariant.

Cedor WALL PRO Odpływ ścienny 30-90 cm ( do wyboru ) super niski naturalne złoto błyszczące

Cedor WALL PRO Odpływ ścienny 30-90 cm ( do wyboru ) super niski naturalne złoto błyszczące

Jak zamontować odpływ liniowy?

W jaki sposób założyć odpływ liniowy? Montaż trzeba zacząć od przygotowania podłoża. Powinien on być wyżej niż miejsce łączenia z kanalizacją. Konieczne jest też przygotowanie odpowiednich spadów. Kratka odpływowa powinna być o 1-2mm niżej od płytek. Dlaczego? Ponieważ cała woda musi skutecznie spływać po syfonie i odpływie, trafiając do rur. Źle przygotowane spady uniemożliwią odprowadzenie cieczy.

Jeżeli nie masz doświadczenia w pracach hydraulicznych, pełen montaż odpływu liniowego warto powierzyć specjalistom, którzy znają się na tego typu instalacjach. Dzięki temu masz pewność, że cały projekt będzie wykonany zgodnie ze sztuką, estetycznie i co najważniejsze – praktycznie.

Na co zwrócić uwagę wybierając odpływ liniowy?

Jaki odpływ liniowy powinieneś wybrać? Zwróć przede wszystkim uwagę na trwałość elementu, jego odporność na korozję i estetykę wykonania. Do łazienki eleganckiej czy nowoczesnej sprawdzą się odpływy np. wykonane w inoxie czy chromie. Przykładem skutecznego i designerskiego egzemplarza jest Odpływ liniowy Novellini Onda 70 cm. Dobrze, jeżeli system daje możliwość wyczyszczenia i ustawienia zgodnie z pożądanym efektem – pod różnym kątem.

Sprawdź też jak czyścić odpływ liniowy, który zamontujesz oraz wybierz go pod względem wariantu – czy wolisz odpływ podłogowy czy ścienny.

Wiper Premium Odpływ Liniowy 120 cm z maskownicą Pure Szlif

Wiper Premium Odpływ Liniowy 120 cm z maskownicą Pure Szlif

Jak czyścić odpływ liniowy?

Chociaż dostęp do zamontowanego pod płytkami systemu jest ograniczony, to jednak możesz zachować schludność odpływu. Jak czyścić odpływ liniowy? Przede wszystkim musisz zastosować odpowiednie roztwory rozpuszczające nieczystości. Polecany jest np. roztwór sody oczyszczonej i octu, a następnie kompleksowe przepłukanie systemu wrzątkiem. Możesz stosować też specjalne środki do tego typu instalacji sanitarnych, jednak ogranicz stosowanie bardzo silnych ekstraktów (np. tzw. „kretów”). Ich silnie żrące działanie może uszkodzić elementy konstrukcyjne odpływu. Warto mieć to na uwadze!

Polecane produkty:

Novellini Linea Odpływ liniowy 70 cm Chrom

Kessel Linearis Super 60 Odpływ liniowy 950 mm

Linea Odpływ prysznicowy liniowy 80 cm Chrom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *