Ekskluzywne, nowoczesne łazienki

Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Jak wybrać grzejnik do łazienki?

Wybór grzejników łazienkowych jest niezwykle bogaty. To może utrudniać wybór, odpowiedniego, ale bez obaw. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę, aby łazienka była nie tylko ciepła, lecz również przytulna.

Na jakie czynniki należy zwracać uwagę przy wyborze grzejnika do łazienki?

Aby cieszyć się dobrym grzejnikiem, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka elementów.

  • Materiał grzejnika – do wyboru są grzejniki aluminiowe, miedziane, stalowe; grzejniki stalowe uchodzą za wyjątkowo trwałe, materiał ten jest stosowany zarówno w grzejnikach elektrycznych, jak i wodnych, aluminium wykorzystuje się przede wszystkim do grzejników elektrycznych, a miedziane do wodnych;
  • moc grzejnika – czyli możliwość oddawania energii wodnej cieplnej do otoczenia, wybierając grzejnik, należy dostosować jego moc do pomieszczenia oraz swojego zapotrzebowania; Obecne w przypadku łazienek bez okien zaleca się moc grzejnika 100 W/m2 do 130 W/m2 , a do łazienek z oknami moc od 125 W/m2 do 160 W/m2;
  • wygląd grzejnika – dostępne są grzejniki o gładkiej powierzchni zakrywającej kanaliki wodne, członowe (najpopularniejsze) z żebrami rozmieszczonymi symetrycznie, drabinkowe. Aktualnie grzejniki do łazienki drabinkowe są najchętniej wybierane;
  • wykończenia grzejnika – powłoka grzejnika odpowiada za trwałość, wytrzymałość, odporność i estetykę. Szczególnie dobra jest tzw. metoda proszkowa, zapewniająca gładkość i idealne krycie. Poza nią można wybierać wśród grzejników chromowanych, lakierowanych, satynowanych. Każda z metod pozwala również na uzyskanie różnych kolorów grzejnika.

Galatea Design Balance Grzejnik elektryczny do ręczników 49 cm 3 elementowy z przyciskiem zasilania czarny mat

Jakie są różne rodzaje grzejników dostępne do łazienek i które z nich wybrać?

Wśród grzejników do łazienki dostępne są przede wszystkim:

  • grzejniki elektryczne;
  • grzejniki wodne (wertykalne lub horyzontalne);
  • grzejniki hybrydowe.

Główna różnica między nimi to sposób zasilania. Grzejniki elektryczne zasilane są poprzez podłączenie go do źródła prądu. Grzejniki wodne łączą się z centralnym zasilaniem. Na ich tle ciekawym rodzajem jest grzejnik wodno-elektryczny, zwany hybrydowym. Umożliwia ogrzewanie łazienki latem, gdy grzejnik wodny nie działa. Dodatkowo są wyposażone w regulacje temperatury, a najnowsze modele mają program oszczędzania energii. Warto zapoznać się z takimi produktami jak Cordivari hand – grzejnik dekoracyjny łazienkowy, Burlington Cleaver Babble – grzejnik wodny ścienny oraz Terma Zigzag grzejnik wodny ścienny.

Jak dbać o grzejnik w łazience, aby zapewnić jego trwałość i wydajność?

Dbanie o grzejnik w łazience jest niezbędne dla jego długiego i prawidłowego działania. Już na etapie montażu albo przy remoncie w łazience wymagane jest jego zabezpieczenie, np. folią ochronną, taśmami ochronnymi. Unika się w ten sposób odprysków, zabrudzeń, zarysowań. Zarysowania są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą stać się miejsce występowania korozji. Można temu zapobiegać, używając farb antykorozyjnych. Innym istotnym elementem pielęgnacji jest odpowietrzanie grzejników. Zapowietrzenie skutkuje przede wszystkim słabym grzaniem. Zanim zacznie się okres grzewczy, warto przeprowadzić odpowietrzenie grzejnika w łazience. Z kolei do codziennej pielęgnacji wystarczy regularne przemywanie grzejnika, rurek i żeberek ze zbierającego się kurzu oraz przestrzeni pomiędzy nimi, wilgotną ściereczką.

Galatea Design Clifton Grzejnik wodny ścienny 73x67,5 cm z zaworami gold

Czy warto rozważyć grzejniki elektryczne, czy wodne w łazience?

Ostateczny wybór grzejnika do łazienki jest uzależniony od osobistych preferencji. Podejmując decyzję między grzejnikiem elektrycznym a grzejnikiem wodnym, niezbędne jest wzięcie pod uwagę ich sposobu działania. Jeśli jesteś osobą, która nawet latem chce wychodzić spod prysznica do nagrzanej łazienki i mieć ciepły ręcznik, wówczas oczywistym wyborem będzie grzejnik elektryczny, taki jak Galatea Design Balance Grzejnik elektryczny do ręczników 49 cm 3 elementowy z przyciskiem zasilania czarny mat. Działa on niezależnie od instalacji cieplnej, wystarczy podłączyć go do prądu. Przydaje się, gdy trzeba wysuszyć wilgotną łazienkę albo ręczniki. Może jednak generować nieco wyższe rachunki za prąd. Jeśli jednak ciepło w łazience nie jest koniecznością, wystarczy grzejnik wodny, taki jak Galatea Design Clifton Grzejnik wodny ścienny 73×67,5 cm z zaworami gold, który działa w czasie działania instalacji cieplnej w budynku.

Dodaj komentarz